Krsre
Muff - lovaslexikon 2006.02.04. 20:19
A lovak
A l flei igen kifejezek. Nagyon mozgkonyak: mindig az llat figyelmt felkelt hang vagy jel irnyba fordulnak. A munkjra sszpontost djl a flt kiss htra, a lovas fel fordtja, amivel azt jelzi, hogy figyelmt gazdjnak szenteli. A krnyzetbl hallatsz zajra figyel l fle elre, a hang irnyba mutat. A mrges vagy felzaklatott l laposan htracsapja a flt, mintha csak ki akarn rekeszteni a kellemetlen szitucit vagy zajt.
A l szaglsa viselkedsnek egyik meghatroz eleme. A kanck a szaguk alapjn azonostjk a csikikat, s a mnek is gy szereznek tudomst a prosodsra hajlamos kanckrl. A vadon l lovak egy bizonyos tvolsgbl a szaglsuk segtsgvel talljk meg a vizet, a hegyvidki pnik pedig sztnsen tudjk, hogy a szaguk alapjn mikppen kerlhetik el a mocsarakat, ingovnyokat.
A l ltal kiadott hangok nagyon kifejezek. A kanca gyengden dnnyg a csikhoz, a felsgterlett vd mn les hangon nyert, a lovast dvzl l rmmel nyert. Amikor alra lnek, a horkants vagy prszkls a hajlandsg s az sszpontosts jele, esetleg a parancsszra adott vlasz.
Gyakran hallani, hogy egy lnak gynyr vagy kifejez szeme van. Valamennyi szrazfldi emls kzl a lnak van a legnagyobb szeme, s tekintete pontosan kifejezi klnbz rzelmeit, pldul a bizalmat, a bizonytalansgot vagy a flelmet. A ragadozk tmadsnak kitett tbbi llathoz hasonlan a l szemei is a fej kt oldaln helyezkednek el, gy igen szles a ltmezje. Mivel perifris ltsa kivl, mindssze kt gynevezett holttere van: az egyik kzvetlenl a fara mgtt, a msik pedig msfl-kt mterrel az orra elt vagy alatt, ahol a ltsa legalbbis ersen letlen. Amikor egy l fel stlunk, lesz egy pont, ahol az llat mr nem lt minket lesen, ezrt elfordtja a fejt vagy htrlni kezd, hogy ismt jl lsson bennnket. Ha pldul a legeln szeretnnk megfogni egy lovat, a fenti reakcit akr gy is rtelmezhetnnk, hogy az llat mennekl, mert nem akarja, hogy megfogjk, pedig ha oldalrl kzeltennk hozz, hogy vgig szemmel tarthasson minket, akkor nyugodtan megvrn, amg odarnk hoz. Ha a l mg llunk, akkor ltalban az egsz testt vagy a nyakt s a fejt elfordtja, hogy folyamatosan lsson bennnket, de egy fiatal vagy ideges llat figyelmeztet rgssal is reaglhat a lthatatlan betolakodra. Szemnek sajtos helyzete miatt a lnak a fejt s a nyakt is hasznlnia kell, amikor klnbz vizulis ingerekre reagl. Magasra tartott fejjel kzvetlenl maga eltt nem ltja a talajt. Az egyenetlen talajon halad l mlyen lehajtja a fejt, hogy jl lssa, hov lp. Ha a fldn vagy a krnyezetben ismretlen, szokatlan trgyat szlele, oldalra hajtja a fejt, hogy jobban szemgyre vehesse, mi az. Ha a trgy "idegen", akkor a l gy, oldalra hajtott fejjel s egy oldalirny lpst tve halad el mellette, kiss megtorpan. Nagyon fontos, hogy a lovas megrtse, mirt cselekszik gy az llat, s lehetsget adjon a fiatal lnak, hogy nyugodtan megnzze az ismeretlen trgyat. Ha kzben bntets ri, akr szndkos fenyts, akr az, hogy a lovas megbillen a nyeregben s megrntja a szrat, a l villmgyorasn megtanulja, hogy az ilyen veszlyeket a jvben kerlnie kell, ami ksbb komoly problmk kialakulshoz vezethet. Rgebben gy hittk, hogy a lovak sznvakok. Ma mr tudjuk, hogy ez nincs gy, de az igaz, hogy jobban felismeri a srga, a zld s a kk sznt, mint a vrset, a lilt s a szrke klnbz rnyalatait. A lovak nagy tvolsgra is elltnak (a legeln gyakran ltni, hogy egy l tekintett egy tvoli, a gazdja szmra kivehetetlen pontra szegezi), s a sttben is kivlan ltnak.
A lovak tapintrzke igen fejlett. Mg a htukra szll legyet is megrzik (s brk mzgatsval hajtjk el), ami arra utal, hogy tapintsuk nagyon kifinomult. Ha egy htasl nem hajland megindulni a lovas lbnak jelzsre, akkor tzbl kilenc esetben arrl van sz, hogy lbjelzs tlzott alkalmazsnak hatsra a l oldala rzketelnn vlt erre az utastsra. A napi rendszeressgel vgzett szrpolsnak ksznheten a l pozitvan fog reaglni a tapintrzkn keresztl kiadott utastsokra, radsul a szrzet gondozsa meg is nyugtatja az llatot. Ez a csapatban legel lovakon is megfigyelhet: a klcsns "brpols" a kapcsolatteremts s a bartkozs egyik jele.
A lovak ltalban kedvelik az des zt. A mrgez nvnyeket szaguk s zk alapjn sztnsen felismeik, mivel ezek a legtbbszr keserek. A l azonnal kikpi, ami a szjban van, ha ismeretlen zt rez, vagy ha rjn, hogy vletlenl olyan nvny keveredett az des f s szna kz, amelyet nem szeret. Hamar rkap a nyalnksgokra is, s mr egszen fiatalon megtanul cukor utn kutatni az emberek zsebe tjkn. A l a testtartsval is tbbfle rzelmet tud kifejezni. A lgyan leng farok pldul a nyugalom s kiegyenslyozottsg jele, mg a behzott, feszes farok feszltsget vagy meneklsi szndkot jelent. Az izzadsnak nem csupn az erfeszts, hanem a feszltsg vagy izgalom is oka lehet, pldul egy sok l rszvtelvel zajl lszemle.
|